Fechtschule Gdańsk Stowarzyszenie na rzecz Dawnych Europejskich Sztuk Walki

Sprzęt

Aby rozpocząć przygodę z szermierką historyczną na pierwsze treningi potrzeba bardzo niewiele – przede wszystkim chęci oraz wygodnego stroju sportowego. Kolejne elementy (takie jak maska czy symulator broni) dokupuje się wraz z upływem czasu i nabieraniem doświadczenia. Stopniowe uzupełnianie sprzętu ochronnego powinno być celem każdej osoby, która planuje poważnie się zaangażować w Dawne Europejskie Sztuki Walki. Poniżej znajdziesz opis oraz wskazówki przy kompletowaniu bezpiecznego sprzętu, z którego korzystamy na treningach.

Na pierwszy trening wystarczą:

  • wygodny sportowy strój (koszulka z krótkim rękawem, długie spodnie i obuwie sportowe)
Mile widziane:
  • broń stalowa (feder/długi miecz) lub otulinowa* (instrukcja wykonania)
  • maska szermiercza**
  • rękawiczki
  • suspensor
* Możliwość wypożyczenia w pierwszym miesiącu ćwiczeń
** Możliwość wypożyczenia w pierwszych 3 miesiącach ćwiczeń

Do sparingów full-contact potrzebne będą w przyszłości poniższe ochraniacze:

  • maska z atestem 1600 N
  • osłona potylicy
  • przeszywanica lub kurtka szermiercza do DESW
  • rękawice ochronne
  • plastron, szorca (do kurtki szermierczej do DESW)
  • ochraniacze stawów (kolan i łokci)
  • suspensor
  • ochraniacz szyi i krtani (w przypadku kurtki szermierczej do DESW bez plastronu)

Powyższa lista to również podstawowa lista wymagań sprzętowych każdego szermierza, który myśli o startowaniu w zawodach (turniejach) DESW.

Ćwiczenia i wolne walki na stalową broń wymagają jak najpełniejszej ochrony ciała. W trakcie sparingów wykonywane są techniki bronią treningową: uderzenia/cięcia, pchnięcia, krojenia oraz techniki wykonywane ciałem: ataki głową, rękami i nogami, rzuty i w walka w parterze. Jedynym ograniczeniem jest nasze bezpieczeństwo i zdrowie. Staramy się weryfikować swoje umiejętności na pełnej prędkości z oporującym przeciwnikiem by możliwie zbliżyć się do realiów walki białą bronią.

STRÓJ TRENINGOWY

Uczestnicząc w treningach, należy posiadać co najmniej strój sportowy. Wymagamy spodni dresowych lub do kung-fu, czarnego t-shirtu oraz halowych / sportowych butów. Nie akceptujemy krótkich spodenek oraz podkoszulka.

BROŃ PIANKOWA I SYNTETYCZNA

Do regularnych treningów będzie potrzebny symulator broni białej - na początek polecamy miecz/szablę otulinową fundacji go-now. Miecz piankowy można również wykonać samodzielnie z materiałów dostępnych w każdym markecie budowlanym. Instrukcję znajdziesz pod tym adresem. Ilość materiałów w instrukcji jest rozpisana na dwie sztuki symulatorów gdyż dostępne materiały są sprzedawane w takiej minimalnej ilości. Inną opcją broni treningowej mogą być miecze syntetyczne Rawlings Proline Xtreme. Plusem jest kształt, ugięcie głowni pozwalającej na bezpieczny trening oraz wymiar, lecz należy się liczyć z większym wydatkiem. Broń ma masę ok 768 g – to 1/2 wagi stalowej broni treningowej (feder). W międzyczasie należy zaopatrzyć się w symulator sztyletu, który wykonasz w 10 minut. Potrzebujesz jedynie gazetki sklepowej formatu A4 (im grubsza tym lepsza), otulinę izolacyjną (tak jak w instrukcji wykonania piankowego miecza) oraz szarą taśmę naprawczą typu DUCT TAPE. Gazetkę zwijasz w szczelny rulon, wkładasz w otulinę i zaklejasz taśmą po całości.

BROŃ STALOWA

Trening długiego miecza
Najlepszym symulatorem (w przypadku długiego miecza) jest feder - a dokładniej federschwert. To broń treningowa, nieostra, której współczesna wersja posiada sprężystą głownie dzięki czemu przy pchnięciach broń ugina się podobnie jak broń z współczesnej szermierki sportowej. Feder posiada zawiniętą (lub pogrubioną) puntę co razem z uginającą się głownią umożliwia zadawanie bezpiecznych pchnięć. Długością (120 - 140 cm) oraz wagą (od 1300 gr do 1600 gr) odpowiada parametrom długiego miecza, środek ciężkości zazwyczaj jest umiejscowiony nieco bliżej rękojeści, co sprawia, że uderzenia/cięcia są bezpieczniejsze.
Trening szabli
Szabla do fechtunku (nie mylić z szablą sportową), to broń nieostra z krzywizną do 8 cm i wadze 700-900g. Dla bezpiecznego treningu powinna mieć odpowiednie ugięcie, posiadać zawiniętą puntę. może posiadać kosz/gardę chroniącą dłoń. Na treningach do ćwiczeń dopuszczone repliki szabli husarskiej, karabeli czy batorówki ze wskazaniem, by posiadały dodatkowe zabezpieczenie sztychu.

MASKA SZERMIERCZA

Maska to najważniejsza część naszego wyposażenia ochronnego. Ze względu na rodzaje, których używamy dzielimy na treningowe (o ateście FIE 350 N do broni piankowej) oraz trenerskie (FIE 1600 N do broni stalowej) Na początek istnieje możliwość wypożyczenia maski treningowej, natomiast należy zaopatrzyć się we własną maskę szermierczą. Najlepiej jeśli posiada jak najwyższe parametry ochronne, czyli maska trenerska 1600N do ćwiczeń z bronią stalową. Maska do treningu bronią stalową musi posiadać:

  • Specjalną nakładkę na maskę - skórzaną lub materiałową. Nakładka częściowo ma za zadanie amortyzować uderzenia w głowę i chronić kratę maski przed uszkodzeniami.
  • Osłona/nakładka potylicy to element zabezpieczającym tył głowy przed urazami osłania głowę tam, gdzie kończy się maska. Nakładka często wykonana jest z kilku warstw tkaniny, styrogumy lub innych materiałów amortyzujących z tworzywa sztucznego.
W Fechtschule Gdańsk obecnie używamy kilku modeli. Wskazówki oraz informacje można uzyskać od Nas bezpośrednio na treningach.

RĘKAWICZKI DO ĆWICZEŃ

Rękawice ochronne – monterskie, do kupienia w każdym markecie budowlanym. Poprawiają chwyt, lepiej kontrolujesz broń. Skórzane, pięciopalczaste czy motocyklowe z wbudowanymi protektorami (z przeznaczeniem do motocrossu). Przy nauce nowych technik, bardzo przydaje się dodatkowa ochrona kłykci.

PRZESZYWANICA

Przeszywanica to kurtka, która zawiera specjalnie opracowany układ materiałowych warstw, zapewniającą ochronę i mobilność przy minimalnym uzbrojeniu oraz pozwala na walkę z zastosowaniem cięć i pchnięć. Obecnie w standardzie jest, że kurtka posiada certyfikat odporności na przebicie 350N. Niektóre modele posiadają dodatkowo kołnierz z zakładką przechwytującą sztych broni ale nie jest to całkowita osłona krtani/gardła przed pchnięciami.

RĘKAWICE OCHRONNE

Rękawice sparingowe mają za zadanie jak najlepiej chronić dłonie, które są narażone na kontuzje i urazy podczas treningu szermierki historycznej. Rękawica ma zakrywać w pełni wszystkie palce wraz z kciukiem. Rękawice sparingowe muszą posiadać ochronę nadgarstków oraz mankiet na przedramię. Wraz z rosnącą popularnością środowiska DESW na świecie, co chwilę na rynek wychodzą modele rękawic znanych producentów, dlatego też odradzamy robienie na własną rękę metodą chałupniczą, ponieważ z doświadczenia wiemy iż konstrukcje często owocują złamaniami palców również z przemieszczeniem.

PLASTRON ORAZ SZORCA

Plastron to podstawowa ochrona klatki piersiowej. Pozwala na wprowadzenie do treningu pchnięć na pełnej prędkości. Wykonany najczęściej ze skóry 2-5 mm lub kilku warstwowego materiału z dodatkowym kołnierzem posiadającym wywinięcie materiału zabezpieczające szyję/krtań przed sztychem broni. Niektóre modele kurtek szermierczych, posiadają dodatkowe warstwy amortyzujące na klatce piersiowej tak, że plastron jest zbędny ale wtedy wymagany jest dodatkowy ochraniacz szyi/krtani. Szorca swoim wyglądem przypomina spódnicę, ale jej zadaniem jest uzupełnienie ochrony na biodra, uda i krocze. Składa się z 2-3 elementów, które na siebie nachodzą. Podobnie jak plastron – wykonana może być ze skóry oraz kilkuwarstwowego materiału. Jeżeli przeszywanica lub kurtka szermiercza nie będzie zasłaniała stawu biodrowego, należy się w taką szorcę zaopatrzyć.

OCHRANIACZE STAWÓW

Ochraniacze motocyklowe są jednymi z lepiej sprawujących się produktów, które skutecznie chronią stawy przed uderzeniami stalową bronią. Przy szukaniu ochraniaczy kolan należy zwrócić uwagę, aby miały zawias w kolanie i były zintegrowane z ochraniaczami na piszczele. Nie polecamy kupować najtańszych ze względu na gorszej jakości materiał, który pęka zamiast pochłaniać energię. Dodatkowo do ochraniaczy kolan należy przymocować do nich tzw. „liść” wykonany ze styrogumy, który ma za zadanie osłaniać wewnętrzną stronę kolana w tym ścięgna mięśnia czworogłowego.

Nieakceptowane są protektory na kolana, które posiadają przerwę pomiędzy łączeniami co powoduje lukę w ochronie ciała. Ochraniacze na łokcie powinny osłaniać cały staw łokciowy. Mogą to być protektory motocyklowe, rowerowe lub wykonanie własnoręcznie ze styrogumy. Przy zakupie należy zwrócić uwagę na sposób mocowania oraz czy nie będą przesuwać się podczas walki.

SUSPENSOR

To jedna z najważniejszych części ochrony ciała, którą należy nabyć w pierwszej kolejności. Nawet przy rutynowych ćwiczeniach suspensor jest niezbędny. Suspenor dla kobiet nie jest wymagany.

DODATKOWE OCHRANIACZE

Ochraniacz klatki piersiowej, który zakłada się pod kurtkę szermierczą. Wykonany z polipropylenu ma głównie chronić przed silnymi uderzeniami i pchnięciami. Nie jest wymagany, ale zalecany głównie dla Pań. Dodatkowa wkładka do maski, dla lepszego dopasowania. Maski występują w standardowych rozmiarach S, M, L, XL. W przypadku odchyleń od rozmiarówki należy użyć dodatkowego ochraniacza głowy np. do rugby. Kołnierz/ochraniacz szyi, zakładany pod przeszywanice. Nie jest wymagany, ale jeżeli posiadasz model kurtki, który nie chroni wystarczająco dobrze krtani, radzimy się w niego zaopatrzyć dla własnego bezpieczeństwa. Ochraniacze piszczeli (np.: piłkarskie) wypełniające luki w ochronie poniżej ochraniaczy kolan. Stosowane również jako dodatkowe ochraniacze przedramion Spodnie szermiercze z dodatkową warstwą ochronną, występują w standardzie z atestem 350N lub wyższym na przebijalność materiału. Niektóre modele posiadają kieszenie, w których umieszcza się (lub już posiadają) lekkie pianki zwiększające walory ochronne.

MENU
 
SKONTAKTUJ SIĘ
Stowarzyszenie na rzecz Dawnych Europejskich Sztuk Walki Fechtschule Gdańsk
ul. Jana z Kolna 35, Sopot

Email: fechtschulegd@gmail.com
© 2024 Stowarzyszenie na rzecz Dawnych Europejskich Sztuk Walki Fechtschule Gdańskcreated by hikoala
Do góry